Ataşehir Yangın Sprinkler Sistemi

heading

Ataşehir Yangın Sprinkler Sistemi

Yangınla ilgili yapılan deneylerde; yangının 1. dakikasında yangın mahalline girildiğinde, olaya müdahale edilemeyecek kadar yangın hacminin genişlediği görülmüştür. Yangının 3. dakikasında yangının yaydığı ısı 10.000-20.000 MW civarında olup, bu tip yangına kesinlikle işyerlerinde bulunan küçük yangın tüpleriyle müdahale edilemez. Bu yangın tüpleri daha çok, yangının başlangıç aşamasında müdahale içindir.

Yangının ilk safhalarında algılanıp müdahale edilmesi, yangının büyümeden söndürülmesi için otomatik sistemler şarttır. İşte bu noktada sprinkler (yağmurlama) sistemleri geliştirilmiştir. Yangın algılandığı anda içerisinde bulunan suyu ve kimyasalları yangın üzerine boşaltan sistemler olan sprinkler sistemleri, işyerlerini can ve mal kaybından koruyan sistemlerdir. Sprinkler sistemleri yoğun duman veya ısıyı algılamaları durumunda hemen devreye girerler. Algılama sensörleri çalıştığında yükselen ısı düşürülür, yükselen dumanın aşağılara baskılanır ve ortamdan tahliye çalışmaları başlatılır. Kolay tutuşan kağıt, elyaf ve plastik türlerinin bulunduğu yerlerde bu tip bir sistem kurulması zorunludur.

Sprinkler sistemleri özellikle A ve C sınıfı yangınlarda etkin olarak kullanılırlar. Sistemde bulunan bir adet sprinklerin koruyabileceği mesafe 9-21 m2 alandır. Sprinkler boru hattıan monte edilirken, birbirlerinin püskürttüğü suların birbirlerine değmemesi için, belirli aralıklarla yerleştirilirler.

Atatköy Yangın Sprinkler Sistemi uzmanlarımız işyerinizde etüt çalışması yaparak, sprinkler sistemi metrekaresi hesabı yaparak kaç adet sprinkler sistemi takılacağı ile ilgili hesaplamaları yaparlar.